Włoskie wina są cenione na Świecie

789259

Nie trzeba być entuzjastą wina, by znać takie nazwy jak na przykład Chianti, Marsala  Bardolino. Owe wina włoskie to jedne z najbardziej popularnych a także docenianych trunków na świecie. Nic w tym dziwnego. Włochy należą do najstarszych regionów, zajmujących się hodowlą winogron. W tej chwili na terenie kraju hodowanych jest powyżej 2000 wielorakich rodzajów winogron. Działa tam ponad milion winnic. Produkują one blisko 15% globalnej produkcji wina. Włochy to światowy potentat w tej dziedzinie, zaś wina włoskie to marka sama w sobie.

Do produkcji białego wina używa się głównie jasne winorośle. Co nie znaczy, że ciemna forma tych owoców się do tego nie nadaje. Białe wino sporządza się przy użyciu fermentacji czystego moszczu, czyli soku ze świeżo wyciśniętych owoców. Najbardziej znane białe wino we Włoszech to Soave. Dużą popularność zawdzięcza dobrej cenie oraz wyśmienitym walorom smakowym. To wino mające względnie lekki aromat. Konsumując je wyczujemy migdałową nutę. Próbując tego białego wina ma się nieodparte doznanie lekkości oraz harmonii.

7891291Jak poprzednio w pisaliśmy, białe wino uzyskuje się za pomocą fermentacji czystego soku, tymczasem czerwone wino tworzy się w za pomocą skórek oraz pestek winogron. Występuje ono w odmiennych tonach czerwieni: od purpury, przez rubinowy, ceglasty, wiśniowy, po czarno -czerwony. Czerwone wino tworzy się z ciemnych kiści nazywanych popularnie czarnymi. Jedno z najbardziej znakomitych czerwonych win włoskich to z pewnością Bardolino. To wino wytrawne przygotowywane w prowincji Werona. Polecane do pierwszych dań, salami, pieczeni  a także serów. Powinno się je podawać w temperaturze pokojowej.

Do śniadania, obiadu, kolacji. Win włoskich nie może zabraknąć na stołach Włochów w trakcie żadnego z posiłków. Więc nie zdumiewa zjawisko, iż obywatele Italii prowadzą jeśli chodzi o konsumpcję wina. Mówiąc  zajmują drugie miejsce na świecie. Jeden obywatel tego kraju wypija rocznie 70,8 litra wina.