Ważne czynności podczas wyboru własnych czterech kątów

DCM_002233

Podejmując decyzję o rozpoczęciu poszukiwań pierwszego mieszkania, musimy dokonać wyboru między nowym mieszkaniem, które oferuje firma deweloperska, a nieruchomością z tzw. „drugiej ręki”. Pomimo powszechnie obowiązującej opinii, według której „nowe jest najlepsze”, wybór nie jest wcale prosty i wymaga głębszego przemyślenia oraz określenia własnych oczekiwań. W naszym tekście, postaramy się opisać wszystkim zainteresowanym nabyciem mieszkania, najbardziej istotne z przesłanek, warunkujących wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym, a nieruchomością z drugiej ręki.

Lokalizacja nieruchomości

DCM_001954Lokalizacja jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych aspektów, na który zwracają uwagę osoby poszukujące mieszkania. To aspekt, w dużym zakresie warunkujący popularność oraz cenę danej nieruchomości.

Osiedla mieszkaniowe, realizowane przez deweloperów są zazwyczaj zlokalizowane na przedmieściach, co jest spowodowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich niższą ceną. Atutem wspomnianej lokalizacji jest bardziej spokojne sąsiedztwo i mniejsze natężenie ruchu, minusem – konieczność dojazdu np. do pracy.

Osobom zainteresowanym mieszkaniem bliżej centrum miasta zostaje szukanie odstępstw od powyższej zasady lub nabycie lokum na rynku wtórnym. W takim wypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą cenę, jaką przyjdzie im za własne Cztery Kąty.

Stan wykończenia inwestycji

Często decyzja o kupnie lokalu mieszkalnego od dewelopera zapada jedynie w oparciu o analizę przedstawionych makiet budowanej nieruchomości. Ten fakt sprawia, że osoby zzainteresowane nabyciem mieszkania muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o faktycznych plusach i minusach nieruchomości dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy.

W tej kwestii zdecydowaną przewagę mają lokale z ”drugiej ręki”. Potencjalny kupiec może z łatwością obejrzeć mieszkanie, co z pewnością da możliwość przekonać się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Najbliższe otoczenie nieruchomości

DCM_001675Okolica i infrastruktura zlokalizowana w otoczeniu nieruchomości w znacznym stopniu oddziałuje na komfort życia jego mieszkańców. Podejmując decyzję o kupnie mieszkania z ”drugiej ręki” mamy możliwość całościowej oceny jego otoczenia. Czas jaki upłynął od oddania nieruchomości pozwolił inwestorowi na dopracowanie otaczających je parków czy placów zabaw oraz umożliwił rozwój lokalnej infrastruktury. Nieco gorzej wyglądają fakty w w odniesieniu do projektów deweloperów, gdzie stopień rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie mieszkania

Możliwość przystosowania mieszkania do własnych wymagań jest istotną cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność.
Na tym polu dużą przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego. Deweloperzy zazwyczaj oprócz lokali w stanie deweloperskim oraz wykończonych „pod klucz” oferują również możliwość przebudowy mieszkania według uwag nabywcy, co pozwala kupującemu na przystosowanie mieszkania do indywidualnych potrzeb już w czasie jego budowy. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie czasochłonnego remontu oraz kosztów z nim związanych.
Takich możliwości nie mają osoby, które podjęły decyzję o kupnie lokalu na rynku wtórnym. Ponadto remont mającyna celu np. zmianę układu pomieszczeń, ze względu na zastosowaną przy wznoszeniu nieruchomości technologię, może być trudny do wdrożenia lub nawet niewykonalny. Jest to spory minus lokali z „drugiej ręki”.

Koszty obsługi transakcji

plik_015413114W przypadku, gdy sprzedającym mieszkanie jest firma deweloperska, kupujący musi wnieść opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe związane z przeniesieniem własności. Dodatkowo, w przypadku gdy kupuje lokal w stanie deweloperskim, powinien wziąć pod uwagę koszty wykończenia mieszkania.
Nabywając mieszkanie z rynku wtórnego oprócz kosztów sądowych i notarialnych, kupujący musi pokryć podatek od czynności cywilno – prawnych, kształtujący się na poziomie 2 % wartości nieruchomości. W sytuacji, gdy korzystał z usług podmiotu pośredniczącego, musi także zapłacić opłatę prowizyjną, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości kształtuje się w przedziale 1,5 – 3% wartości transakcji.

Jak widać, aby dokonać trafnego wyboru pomiędzy lokalem z rynku pierwotnego, a wtórnego, należy dobrze określić własne wymagania oraz wnikliwie przeanalizować wiele istnych czynników, mających wpływ na atrakcyjność nieruchomości.