Pierwsze miesiące wychowywania szczeniaka

pies_4539898

Szczenię, któremu pozwalamy na wszystko wyłącznie ze względu na fakt, że jest jeszcze słodkim maluchem, może nabyć sporo nieakceptowanych nawyków. Szczeniak uczy się bardzo szybko, korzystajmy więc z tego faktu i wychowujmy go tak, aby wyrósł na wspaniałego towarzysza życia dla naszej rodziny.

pies_4535434Istotny okres wychowania przypada na czas, gdy pieski znajdują się wciąż w hodowli. Najczęściej nie myślimy o zadbaniu o rozwój trzytygodniowych maleństw. Tymczasem czwarty i piąty tydzień rozwoju to szczególna okazja. Warto więc zapoznawać pieski w tym czasie z jak największą liczbą widoków z normalnego życia w domu (info o szkoleniu psów na Dogssmile.pl). Do momentu, aż maluch opuszczą macierzystą hodowle, powinny mieć stały kontakt z matką i innymi dorosłymi osobnikami.

Przeniesienie 8-tygodniowego pieska do innej rodziny to dla niego duża zmiana. Nie tylko po raz pierwszy widzi świat poza tym, który znał od urodzenia, ale opuszcza także matkę i rodzeństwo z miotu. Nic więc dziwnego, że maluch szuka bliskiego kontaktu z obecnym opiekunem. Optymalnie, by przez jakiś czas spał w pobliżu opiekunów, co da możliwość oswoić się z nową sytuacją.

Fakt, iż pies nie rozumie słów i wszystkie komunikaty muszą być przekazane niewerbalnie to prawda szeroko znana. W każdej rodzinie powstają rytuały, pozwalające porządkowanie życia w grupie. Powstają z działania w ściśle określony sposób w tych samych sytuacjach. Im szybciej je wytworzymy, tym łatwiej piesek zaaklimatyzuje się w nowym domu.

pies_4534597Dlatego od początku przebywania w naszym domu piesek powinien oglądać jak najwięcej świata. Nie wyprowadzamy go oczywiście na spacer do miejskich parków. Powinniśmy jednak zabierać malucha na przejażdżki tramwajem, czy do przyjaciół, także takich, którzy posiadają czworonogi. Kontakty z dorosłymi osobnikami są istotną nauką dla malucha. Gdy mamy pewność, że pies jest w dobrej kondycji zdrowotnej, a okolica bezpieczna, zagrożenie chorobami zakaźnymi jest marginalne.

Kilka pierwszych miesięcy życia to intensywna nauka odpowiednich reakcji społecznych , a także radzenia sobie z frustracją. Szczeniak powinien opanować swoje pobudzenie i nacisk szczęki. Musi także wiedzieć, że nie można skakać na człowieka, gryźć mebli mieszkania (polecam przedszkole dla psów Dog’s Smile). Tego wszystkiego uczą dorośli przedstawiciele ich gatunku, o ile mają możliwość przebywania z maluchami.