Na jakie elementy zwrócić uwagę układając plan treningowy?

sport7824144083

Osoba, która kiedykolwiek uprawiała kulturystykę zdaje sobie sprawę, że skuteczny plan treningowy to absolutna podstawa. Określenie celów treningu, zarówno krótkoterminowych, jak i długoterminowych oraz zestawienie optymalnych ćwiczeń, ich konfiguracji i obciążenia pozwala na zoptymalizowanie efektów treningu oraz umożliwia dokonanie oceny postępów.

sport7824145199Jak w przypadku większości sportów, także w kulturystyce, trening powinien być podzielony na etapy, w ramach których osiągane będą założone cele, np. zwiększanie masy mięśniowej czy poprawianie siły. Wyznaczenie celów wpływa na konfigurację treningu, tzn. dobór środków dzięki którym zamierzamy je zrealizować. Na wspomnianą konfigurację składają się następujące elementy:

– liczba sesji treningowych w w tygodniu,
– kolejność w jakiej mają być realizowane ćwiczenia,
– zastosowane obciążenie,
– ilość serii realizowanych w czasie pojedynczego ćwiczenia,
– ilość powtórzeń składających się na jedną serię,
– długość odpoczynku między kolejnymi seriami i ćwiczeniami.

Prawidłowe zbilansowanie treningu oraz jego konsekwentna realizacja stanowią bardzo istotne składniki, dlatego, że warunkują równomierny rozkład obciążeń na wszystkie grupy mięśni oraz zapobiegają przeciążeniu pojedynczego zespołu mięśni. Tak samo ważnym elementem jest dostosowanie treningu do możliwości własnego organizmu. Nie każdy organizm odpowiada identycznie na bodźce treningowe, co {powoduje rozbieżności|skutkuje rozbieżnościami w wypracowanych rezultatach, a może również skutkować przetrenowaniem, a w niektórych przypadkach kontuzją.

sport7824143804Zaprojektowanie prawidłowego panu może okazać się zbyt trudne, zwłaszcza w przypadku początkującego. W sytuacji, gdy nie czujemy się na siłach aby osobiście zaprojektować swój trening, mamy możliwość skorzystać z pomocy trenera lub powierzyć ułożenie planu firmie, która profesjonalnie tworzy plany treningowe. Dzięki temu nasz trening będzie prawidłowo rozplanowany a nam nie zostaje nic innego jak przystąpić do jego realizacji.