Mebelki dla najmłodszych, czyli na co zwrócić uwagę meblując przedszkole?

41293782_jpg

Jeżeli podejmujemy decyzję o uruchomieniu przedszkola czeka nas wiele pracy. Wiele formalności, dostosowanie pomieszczeń do wymogów, akceptacja Sanepidu i wyposażenie – to wszystko pochłania czas i środki finansowe, ale jeżeli mamy determinację na pewno osiągniemy zaplanowany cel. Ponadto z pewnością wdzięczni nam będą rodzice maluchów w odpowiednim wieku. Państwowe przedszkola obecnie się zamyka, nie otwiera się kolejnych, więc do przedszkola ciężej się dostać, niż na wyższą uczelnię.

42409782_jpgKażde miejsce w przedszkolu jest na wagę złota. Jeśli w dodatku będziemy mogli zaproponować interesujący program, ponadplanowe aktywności dla dzieci – wówczas nasza oferta będzie wysoko oceniana i popularna. Gdy pragniemy spełnić oczekiwania opiekunów przyłóżmy się do wykończenia wnętrza i dopasujmy go najlepiej jak się da do potrzeb dzieci. Zwróćmy uwagę na fakt, by kupić jak najwyższej klasy mebelki przeznaczona dla dzieci. Dopytujmy czy posiadają niezbędne certyfikaty, czy są zrobione dobrze, z dbałością o szczegóły. Ważne, aby nie miały mogących pokaleczyć rogów, niebezpiecznie wystających części, były stabilne lecz nie przesadnie ciężkie.

Naturalnie, optymalnie żeby meble były estetyczne, dzieci zdecydowanie preferują ładne wnętrza. Musimy również naturalnie zwrócić uwagę na rozmiary mebli. Krzesełka i stoły nie powinny być zbyt wysokie, lecz też nie powinny być zbyt niskie. Jeżeli chcemy utworzyć kilka klas dla maluchów w odmiennym wieku dostosujmy meble odpowiednio do każdej grupy. Mnóstwo wad postawy bierze się właśnie z nieodpowiedniego siedzenia. Zbyt niskie krzesełka powodują, że dziecko siedzi zgarbione, za wysokie, że nie ma właściwego podparcia pleców, jego stopy nie stoją stabilnie na podłodze, a to też sprzyja nieodpowiedniemu siedzeniu.

41851782_jpgZwróćmy też uwagę na wyposażenie toalet a także oczywiście placu zabaw. Bierzmy pod uwagę wymagania dzieci i dostosowujmy do nich aranżację lokalu. Gdy lokal jest wesołym, przytulnym i bezpiecznym miejscem najmłodsi dużo chętniej do niego chodzą i łatwiej zostają na osiem godzin. A i nam na pewno milej pracować się będzie w ładnie urządzonych i przestronnych salach. Świadomość, że żadne krzesełko nie załamie się pod maluchem, szafka nie spadnie mu na głowę ułatwia pracę i pozwala się skupić na prowadzeniu kursu, a nie na myśleniu o bezpieczeństwie podopiecznych.