W jaki sposób ewoluowały lampy stołowe?

5742_654

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak długą drogę przebyły lampy stołowe, od ich pierwotnej formy do współczesnego kształtu.

Uznaje się, że opanowanie ognia to prawdziwy początek cywilizacji. Ludzkość pozbywała się lęku przed mrokiem i zimnem i postęp ruszył do przodu. Światło zawsze odgrywało ogromną rolę w ludzkiej innowacyjności. Przez setki lat ulepszano techniki świetlne, zjawisko trwa nawet współcześnie. Zapoznajmy się ze streszczoną historią oświetlenia .

Całość ma początek od podpalonego kawałka drzewa. Następnie pochodnie ulepszano, wsadzając na koniec łatwo płonące liście i mech. Wydrążano też kamyki, do których wlewano zwierzęcy tłuszcz. Do pary z knotem lampka ta była pierwotną świeczką.

W starożytnych kulturach wymyślono lampki oliwne. Wlewano ciecz z oliwek do różnego kształtu naczyń i dodawano knot, często stworzony po prostu z fragmentu sznurka. W lampach palił się czasem też tran.

W Wiekach Ciemnych używano w większości pochodni i świec. Świeczki wytapiano ze zwierzęcego łoju. Znane były już dużo wcześniej, ale okres największego ich użytkowania przyszedł po upadku Rzymu. Ma to związek z przydatnością ich do czynności religijnych, co obserwujemy po dziś dzień.

5742_867Znacząca rewolucja przyszła później. W 1853 roku Ignacy Łukasiewicz zbudował pionierską lampę naftową. Równocześnie zaczął się rozwój lamp gazowych, mniej ergonomicznych i kosztujących więcej od naftowych, ale często zakładanych do oświetlania ulic. Nawet obecnie na wrocławskim Ostrowie Tumskim każdego wieczora są włączane przez latarnika.

W 1886 żarówkę elektryczną opatentował Thomas Edison. Od tej chwili trzeba liczyć narodziny trwającej wciąż doby elektryczności i upowszechnienia jasności. Popatrzmy, że często to, co dawniej było niezwykle użytecznymi i drogimi udogodnieniami, obecnie to dostępne wszędzie artykuły dekoracyjne do domu. Światło jest z nami ciągle i nikt sobie nie wyobraża egzystencji bez niego. Aktualnie wybierając lampy stołowe, świeczniki i kinkiety zwraca się uwagę głównie na wygląd. Jakże wielka zmiana od okresu płonącego kawałka drzewa!