Jak wybrać produkty ekologiczne?

eko-485-31249

Moda na produkty ekologicznych świadczy, że polujemy na wyroby kosmetyczne i pożywienie z górnej półki. Jednak nie wszystko, co droższe i w efektownym opakowaniu jest zdrowe. Sięgając po kosmetyki naturalne, warto rozpocząć od dobrego producenta.

eko-485-29296Półka oznakowana tabliczką kosmetyki ekologiczne nie zawsze oferuje rzeczywiście to, czego nam potrzeba. Mylące mogą okazać się też nazwy: naturalny krem z aloesu lubi zawierać zupełnie różne składniki. Najważniejszym krokiem wydaje się zatem wybór właściwego sklepu na dokonanie zakupu. Poważny sklep ekologiczny poleca swym klientom głównie towary z sprawdzonych upraw, niesprawdzane na zwierzakach i bez konserwantów.

Wszystkie najważniejsze wiadomości ujawnia rzecz jasna etykietka i to ona rozwiewa tajemnice kosmetyku. Jeśli straszy danymi liczbowymi, to możesz mieć pewność, że to tylko powierzchownie eko kosmetyk. Im więcej elementów składowych pochodzenia organicznego, tym oczywiście lepiej. Najwyższego sortu artykuły nie zawierają syntetycznych aromatów i nie powinny uczulać.

Nie należy zapominać, że zdrowa żywność niekoniecznie oznacza naturalne uprawy. Tutaj reguły określa Wspólnota Europejska i to ona decyduje o konkretnych certyfikatach dla upraw. Owoce powinny być więc hodowane na odpowiedniej ziemi i bez używania chemicznych oprysków. Decydując się na np. olej z wiesiołka, podobnie jak w wypadku kosmetyków warto przeczytać jego skład. Oczywiście pozostałe nadprogramowe elementy muszą budzić podejrzenia.

eko-485-28459Powoli oswajamy się z tym, że za dobrą jakość trzeba płacić trochę więcej. Jednak w tym przypadku też nie wolno zbyt dać się oszukać wysokim cenom. To kolejny chwyt sprzedażowy, który jest oparty właśnie na tej naszej „nowej modzie”. Ekologiczne owoce oraz kosmetyki muszą być droższe, ale nie są to wyroby na tyle prestiżowe, żeby mogli używać ich jedynie najbogatsi.

Coraz częściej ostateczny wybór rozpoczynamy wywiadem w Sieci – zgłębiamy opinie o dostawcach, decydujemy się na sprawdzonych producentów. To bezpieczny zwyczaj, choć faktycznie stosują go zazwyczaj dociekliwi. Najistotniejsze to nie pozwolić się zwieść kosztom i opakowaniu, a w odpowiednim sklepie takiego rodzaju problemu nie ma.