Jak bezbłędnie dobrać optymalne lampy LED?

45571117

Moda na nowe świetlówki rośnie. Chcemy zmniejszać stopniowo swoje rachunki za energię i próbujemy nowych technologii. LED to stosunkowo najnowsza droga do oszczędności, a zdobyła błyskawicznie przychylność nabywców. Dopiero zmienialiśmy standardowe żarówki na oszczędne świetlówki, a już pojawiło się bardziej nowoczesne rozwiązanie. Czy faktycznie LED to optymalny wybór?

4557280Żarówki oszczędzające prąd zmniejszyły rachunki za energię w dużej części, a najnowszą oszczędność można zastosować przede wszystkim dzięki technologii LED. Diody posiadają zalety, bo nie potrzebują nadmiernie prądu przy uruchomieniu. Działają naprawdę długo, a gdy ich moc osłabia się, możemy to zanotować – nie przestaną świecić niespodziewanie, a etapowo ciemnieją. Typowa żarówka może zużywać przez godzinę sporo energii, natomiast LED wielokrotnie mniej. Problemem wydaje się cena, ale taka lokata błyskawicznie może się zwrócić w pomieszczeniach, gdzie zwykle potrzebujemy sztucznego światła. Typowy problem to, jak kupić diodowe żarówki?

Gdy rozpoczynamy przygodę z nowym systemem oświetlenia, niełatwo dobrać optymalną moc żarówki oraz samą końcówkę. Nieduży gwint to E14, z kolei duży – E27, jednak są jeszcze raczej trudniejsze znaczenie, w których możemy już na początku się zagubić. Należy jeszcze dopasować odpowiednią moc i barwę światła. Chłodne oświetlenie to przedział 5000-5500 Kelwinów – jest dosyć nieprzyjemne, jednak za to rzeczywiście funkcjonalne. Tam, też jest oświetlenie dzienne i sztuczne, można wybrać typ neutralny, czyli dotyczący przedziału 4000-4500 K. Z kolei w salonie, czyli tam, gdzie lubimy odpoczywać obowiązkowo wybierajmy ciepłe światło, czyli 3000-3500 Kelwinów.

4557559Kąt oświetlenia też jest istotny – inne lampy LED kupujemy do światła punktowego, a inne, gdy mamy tylko wymienić typową żarówkę w typowej lampie na suficie. Największe skupienie to mniejszy zasięg, ale jednak mocne światło. Szeroki kąt świecenia można wybrać do centralnej lampy, która oświetla całe pomieszczenie. Wąski kąt pasuje do lamp, oświetlających najważniejszy punkt.