Gdzie powinno się wdrożyć zdalną identyfikację przedmiotów?

jpg129901

Automatyczna identyfikacja ma na celu uproszczenie działań, które używa się przeważnie w przypadku rzeczy materialnych, ale nie tylko.

Łatwo można wyobrazić to sobie biorąc za przykład psa, któremu lekarz weterynarz wprowadza podskórny implant. Dzięki temu pomysłowemu narzędziu nasz piesek odnajdzie się, jeśli przykładowo znajdzie się w schronisku. Tu natomiast, używając właściwego skanera, pracownik przeszuka ciało. Taki identyfikator jest zatem nadzwyczaj idealny.

Wiele osób zszokuje fakt, iż tego rodzaju wynalazki mają swoją daleką przeszłość. Pierwsza połowa dwudziestego wieku to złota era, kiedy korzystają z tego wsparcia poszukiwacze złota. Trochę później straszą one bandytów zabezpieczając towar w tych bardziej bogatych sklepach. Dzisiaj system rfid to coś naturalnego. Trafiamy na niego prawie dookoła, czasem nawet nie mając tego świadomości.

jpg1Czym tak istotnie jest system automatycznej identyfikacji? Jak to działa? Fala elektromagnetyczna idzie od nadajnika do odbiornika i jest możliwa do odszyfrowania na polu magnetycznym, które sprzyja tego typu procesowi. Wymóg jest dodatkowo taki, że sygnał musi być na tyle zakodowany, żeby nie rozkodował go ktoś niepowołany, ale zaś na tyle czytelny, aby funkcjonował z macierzystym urządzeniem.
Zwykle system funkcjonuje w odległości do 0,5m. Nadarzają się jednak też i takie, które sięgają do kilku m. Na takiej wielkości pola magnetycznego wytwarza się energia, której celem jest nieme zrozumienie się nadajnika z odbiornikiem.

Gdzie najczęściej spotykamy się z tego typu identyfikacją? W terminalach rozliczeniowych, bankomatach i galeriach. System szczególnie znajduje swoje przeznaczenie przy produktach na półkach marketów. W tym wypadku system najczęściej jest dobrany z kodem kreskowym. Umożliwia to sprzedaż zdecydowanie większej ilości towaru.

Sprzedawcy w marketach nie tracą czasu na tradycyjne wpisywanie cen, czy przykładowo nazw artykułów. Wszystko dokonuje się automatycznie i nie ma możliwości pomyłki o ile wszystkie czynności inicjujące były zrealizowane starannie.

jpg227326Identyfikacja opierająca się na zastosowaniu fal elektromagnetycznych znakomicie sprawdza się także jako zabezpieczenie antykradzieżowe. Nadajnik często jest skryty wewnątrz towaru bądź też efektywnie do niego umocowany. Odbiornik z kolei przeważnie umieszczony jest przy wejściu. Technologia rfid to świetny sposób na przyoszczędzenie na wynajęciu pracowników ochrony oraz towarach, które mógłby wykraść jakiś złodziej.

Zastosowanie automatycznej identyfikacji to niewątpliwa zaleta. Nie musimy tracić czasu na biurokrację, a dzięki temu możemy skupić się na budowaniu relacji z naszymi Kontrahentami.